Cestou šťastného introverta

Co to vlastně znamená BÝT SÁM SEBOU?

Zjistila jsem, že si pod tím každý představujeme něco jiného. Je to přirozené a je to tak v pořádku. Každý z nás je jedinečný, nenahraditelný, každý z nás je originál. Všichni jsme ovlivnění více či méně tím, jak nás vychovávali naši rodiče, jaký vliv na nás měli naši učitelé.

Jsme ovlivnění lidmi, se kterými se právě teď stýkáme, a kterými se ve svém životě obklopujeme. Ano, nežijeme na opuštěném ostrově, i když bychom tam my, introverti, rádi strávili alespoň dovolenou. 🙂

Člověkem, kterým jsme právě teď, jsme se nestali ze dne na den. Všechny krásné zážitky a radosti, všechny nezapomenutelné okamžiky, ale stejně tak traumata, překážky na cestě, strach a bolesti mohou za to, že jsme teď tím, kým jsme.

Nežijeme na tomto světě sami, ale jsme ovlivnění veškerými vlivy, které nás obklopují. Ať chceme nebo nechceme, ať si to uvědomujeme nebo nepřipouštíme, je to tak.

Jsme tedy opravdu sami sebou?

„Základní právo člověka je být sám sebou.“

                                                             Osho

Máme na to tedy dokonce právo. Ale co to vlastně doopravdy znamená?

Někteří ono magické „BÝT SÁM SEBOU“ používají jako omluvu a výmluvu. Myslí si, že mají svaté právo na to, aby:

Je to přece můj názor, jsem takový, jaký jsem. Už jiný nebudu, jsem sám sebou. Takže můžu s klidem ostatním říkat i nepříjemné věci, ubližovat nebo ponižovat. Můžu se k ostatním chovat špatně, je to jedno. Důležité je být sám sebou, tak ať si druzí klidně trhnou nohou. A i kdyby se na hlavu stavili, já budu sám sebou! Opravdu?!

 • Dělat si co chci a kdy chci. Mám na to právo!

Znamená to tedy, že mi je jedno, jak se cítí ostatní. Je mi fuk, jestli se někoho dotknu, jestli druhého zraním, ublížím, učiním druhého nešťastným. Jsem sám sebou, a tak se nemusím ohlížet na to, jak se cítí ten druhý.

Možná zůstanu sám, jako introvert s tím nemám problém. Hlavně, že si jdu za svým. Neohlížím se okolo sebe, nemyslím na to, jakou paseku tím způsobím. Jsem sám sebou! Opravdu?!

Rozhodně NE!

Takové postoje mě staví zcela sobecky na první místo, a jsou omluvou pro ubližování, ponižování a netoleranci. S ostatními jsem schopný a ochotný manipulovat, abych vždy dosáhl svého.

Souhlasíte se mnou, že tato cesta není správná?

Někdy musíme nejprve sejít z cesty, než s jistotou poznáme, která je ta správná.

Robin S. Sharma

A pak jsou lidé, kteří to mají přesně naopak.

 • Nikdy nedělají, co by chtěli, protože má jejich okolí jiný názor. Mají strach, že by svým vlastním postojem druhým ublížili, někoho ranili, učinili nešťastným.
 • Svého vlastního postoje se dobrovolně vzdávají kvůli postoji ostatních. Možná uvěřili tomu, že vědí ostatní lépe, co je pro ně správné.

Takoví lidé vždy staví sami sebe na druhé místo před ostatními. Pak se mnou budete jistě souhlasit, že tito lidé sami sebou nejsou. Prioritou je pro ně to, co si myslí ostatní, jak to chtějí druzí. Sami sebe ztrácejí ve snech a přáních okolí.

Znamená to, že se sebou kvůli ostatním nechám manipulovat, nechám se tlačit do rozhodnutích, která udělat nechci. Svou vlastní sebeúctu ztrácím, aby byli ostatní spokojení.

Souhlasíte se mnou, že tato cesta není správná?

Autenticita znamená být sám sebou, i když všichni kolem tebe chtějí, abys byl někdo jiný.

Michael Jordan

Zamýšlela jsem se nad tím, co znamená BÝT SÁM SEBOU pro mě.

 • Říkám, co si myslím, ale tehdy, kdy je to vhodné. Kdyby měl být můj postoj a názor pro druhého příliš bolestivý, nechám si ho pro sebe, nebo zvolím slova, která neublíží.
 • Nikdo mi nebude nakazovat, co si mám myslet. Toto právo je jen a jen moje. Toto právo máme všichni.
 • Nikdo mi nebude říkat, co mám cítit. Toto právo je jen a jen moje. Toto právo máme všichni.
 • Často se sama sebe ptám. Je tohle opravdu to, co chci? Když si za tím půjdu, nezraním tím druhé? Opravdu bych druhého zranila nebo chce daný člověk se mnou spíš jen manipulovat, protože chce dosáhnout svých vlastních cílů a já jsem jen prostředek pro dosažení?
 • Nikdy nezapomínám na své introvertní potřeby.

 • Jsem jaká jsem, ale je pro mě důležité jít vpřed. Zlepšovat se, posouvat, učit se, růst. Je pro mě důležité být lepším člověkem. To, že jsem teď taková, neznamená, že na cestě zůstanu stát. Změna je součástí života. Změna je život.
 • Na prvním místě je láska. A sebeláska a láska k druhým má stejnou váhu. Jsou stejně důležité a potřebné.

Jestli je na prvním místě láska, pak věřím tomu, že jde člověk tou správnou cestou, a že vždy udělá ta správná rozhodnutí, která budou v souladu s tím, kým je a tím, kým je ten druhý. Neubližujme si, žijme v lásce a vzájemném respektu.

Být sám sebou je tedy možné a dokonce nutné. Každý z nás je jedinečný a každý z nás je originál. Ukažme světu, kdo jsme. Jen vždy vezměme do hrsti zdravý rozum, lásku a respekt. K sobě i k ostatním.

S láskou Míša ♥

Michaela Filipová
Michaela je nadšený průvodce na Cestě šťastného introverta. Miluje psaní a osobní rozvoj. ♥ Zajímá ji hledání souvislostí, život v přítomnosti a naplňování lidského potenciálu. Prostřednictvím e-booků, článků a příběhů pomáhá, nejen introvertům, v různých oblastech života. Motivuje je, aby šli za svými sny, nesrovnávali se s ostatními a byli sami sebou. Více se o ní dočtete na jejím blogu www.michaelafilipova.cz>> Je autorkou e-booku Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte. Najdete zde>>

Chcete dát vědět, když na blogu přibude další článek?

Souhlas

Stáhněte si e-book ZDARMA a pusťte se do čtení.

Souhlas

Dejte LIKE a přidejte se ke šťastným introvertům na Facebooku! 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Kdo jsem?
 • Rubriky
 • Nejčtenější články
 • Dejte LIKE a přidejte se ke šťastným introvertům na Facebooku :-)
 • Vztahy introvertů aneb Síla přátelství, lásky a víry v sebe sama

  Zajímá vás, jak to má introvert se svými vztahy? Stáhněte si e-book ZDARMA a pusťte se do čtení! Rady, tipy a cvičení, které introvertům usnadní život.

  Souhlas
 • Nespamuji, inspiruji.

  A Váš e-mail nikomu nedám!

 • Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte

  Pro všechny, kteří se zajímají o výchovu malého introverta! Klikněte na obrázek a mrkněte na e-book pro vás.

 • Články do mailu?

  Chcete dát vědět, když na blogu přibude další článek?

  Souhlas