Cestou šťastného introverta

Ideální práce pro introverty?

Nedávno mi přišel moc pěkný e-mail se zajímavým dotazem.

„Je nějaká práce, která by byla pro introverta ideální?“

Děkuji za dotaz a podnět k napsání článku, jestli totiž téma zajímá jednoho člověka, pak ho jistě ocení i další čtenáři. Takže jestli se právě teď zabýváte otázkou, jaké zaměstnání zvolit, když patříte mezi introverty, čtěte. 🙂

Tak předně si myslím, že to není tak jednoznačné, milí introvertní přátelé. Jako vždy. Záleží na tom, kde se na škále od introverze k extroverzi nacházíte, kde se cítíte nejlépe a kde je vaše zóna pohodlí. Protože není introvert jako introvert, a každý z nás potřebuje k životní spokojenosti a pohodě něco jiného. I přes to si ale myslím, že byste při výběru vhodné práce pro vás, měli zohlednit následující doporučení.

Čím začneme? Tím nejdůležitějším!

Vaše ideální práce by vás měla bavit.

Ne, není to ezo rada, je to rada čistě praktická. Kdo by chtěl chodit dnes a denně někam, kde se většinu času věnuje činnosti, při které mu naskakují pupínky, nudí se, mračí se, vzdychá, nervuje se a frustruje? Ehm? Ano, správně jste si odpověděli, že o takovou práci nestojíme nikdo. A to ani kvůli tučné odměně. Když tučná není, pak už se nemáme vůbec o čem bavit. Jasný?

Ano, jsem si vědoma toho, že je to v dnešní době celkem běžný model. Že se jedná ve společnosti o úplně normální jev. Chodit do práce, která mě kaká (myslím, že je to vhodné synonymum pro slovo, které se na blog nehodí, děkuji za pochopení) a mít radost jednou za měsíc, když přistanou peníze na účtu.  A nejvtipnější je, že ta zmíněná radost trvá asi tak půl dne, než většina příchozích peněz zmizí zase na účtech někoho jiného. Scifi? Realita, přátelé.

Takže ať si většina národa říká, co chce, a ať vás okolí přesvědčuje sebevíc o tom, že je tento model úplně NORMÁLNÍ, já říkám, že je to blbost. Fakt. Já tedy opravdu vůbec nestojím o to, chodit někam, kde mě to nebaví, dělat práci, která mě neuspokojuje a s lidmi, se kterými si nemám, co říct. Tečka. Tento model je sice běžný, ale k životní pohodě a spokojenosti absolutně nevedoucí.

„Skvělá práce dodá vašemu životu vzrušení a smysl. Nesprávná práce váš život vyčerpá.“
Jack Welch

Další důležitá věc, kterou musíte při výběru vhodné introvertní práce zohlednit, jsou vaše silné a slabé stránky.

Zvolit práci, ke které mám vlohy, nadání, dispozice.

Tak s kariérou astronauta se můžu rovnou rozloučit. Nebo abyste rozuměli, teoreticky by ze mě mohla být třeba dobrá účetní. Dokážu soustředěně pracovat, mohla bych to dělat z domova, jsem zodpovědná a nezávislá. Tím ale končím a vzhledem k tomu, že jsem si ještě v sedmé třídě počítala na prstech jedné ruky, pravděpodobně to pro mě nebude to pravé ořechové.

Když tedy zvolíte práci, kde budete moct uplatit své silné stránky a využít svůj potenciál, uděláte to nejlepší pro sebe i pro ostatní.

Jestli děláte práci, která vás baví, a ještě jste v ní úspěšní, protože využíváte svých silných stránek, gratuluji. Nikdy ale nezapomínejte na to, abyste dobili energii, nejlépe bytím o samotě.

„Umění odpočinku je součástí umění práce.“
John Steinbeck

Kolik času potřebujete k tomu, abyste načerpali energii? Každý introvert je jiný. Někomu stačí po celém dni mezi lidmi hodinka o samotě po příchodu domů, aby vynaloženou energii dobil zpět. Někdo po celém dni ve společnosti potřebuje celý následující den, který věnuje jen sám sobě.

Někomu stačí chvilky o samotě během pracovního dne, přestávky, které si vědomě dělá, aby baterky zase dobil. Zavře se na půl hodinky do kanceláře, vypne telefon, na dveře lípne NERUŠIT nebo se jde projít na dvacet minut do blízkého parku. Zkoušejte, poznávejte se, zjistěte, jaké potřeby máte právě vy a podle toho se zařiďte. Domluveno?

Jaká práce je pro introverty vážně nevhodná?

Jestli jste měli v plánu nastoupit do call centra, pak by pro udržení vašeho duševního zdraví bylo lepší na tento plán okamžitě zapomenout. Jestli jste totiž typický introvert, pak mezi vaše silné stánky rozhodně nepatří spontánní reakce.

Navíc raději píšete, e-maily, smsky, články, příspěvky, dopisy. Čemu se většina introvertů vyhýbá právě proto, že je to stresuje? Tušíte správně. Jsou to telefonní hovory. Takže si to přiznejte, buďte k sobě upřímní. Vážně chcete mít telefon přilepený celý den k uchu a nezavřít pusu? Hm? Asi ne.

Taky bych se upřímně zamyslela nad tím, jestli chci sedět celý den v open space (otevřené kancelářské prostory). Já tedy upřímně doufám, že už jim odzvonilo, ale kdyby ne, vy na tuto myšlenku okamžitě zapomeňte. Budete pořád v centru dění, bez možnosti odpočinku, a jediné místo, kde si budete moct odfrknout a dobít baterky, najdete s největší pravděpodobností na WC.

Takže si to představte, nic si nemalujte, sundejte růžové brýle. Příliš stimulace v praxi. Spousta podnětů, hluk ze všech stran, o tom, že se pokusíte se pět minut soustředit, nemůže být řeč, a chvíli klidu a odpočinku si užijete na záchodové míse. Tečka. Ideální pro introverta? NIKDY!

Jedeme dál, milí introvertní přátelé!

Co mi přijde pro introverty geniální? Home office. Vážně. Kombinovat práci mezi lidmi s prací z domova. Takže jestli vám zaměstnavatel nabízí benefit v podobě home office, jásejte a berte, jestli tedy práce splňuje výše uvedená doporučení.

Obecně si myslím, že je pro introverty nejlepší kombinovat práci mezi lidmi s prací z domova. Jako fakt. Ve všech možných podobách. Podnikat, dělat sám na sebe, být sám sobě šéfem, být na volné noze. Dokonalé pro to, abychom neztratili kontakt s lidmi a přitom se mohli nerušeně věnovat práci z domova. Dobíjet baterky ve chvíli, kdy to vážně potřebuji, a pak se zas s maximálním nasazením vrhnout do týmové práce.

Pracovat jenom z domova, bez možnosti kombinace, tak to může být trochu past. Osobně moc nedoporučuji, mohlo by se vám totiž jednoduše stát, že zlenivíte natolik, že zapomenete na použití hřebene a každé ráno automaticky skočíte do vytahaných tepláků. Takže na to pozor, milí přátelé.

Ideální práce pro introverty?

Pojďme to shrnout.

 • Měla by vás bavit a navíc vydělávat peníze.
  Zní to samozřejmě, ale v dnešní době to extra velkou samozřejmostí není.
 • Ať děláte, co děláte, nezapomínejte na dobíjení energie, a to pravidelně a nejlépe o samotě.
  Introverti to tak prostě potřebují proto, aby si udrželi pohodu, dobrou náladu, psychické a fyzické zdraví.
 • Ať děláte, co děláte, raději zapomeňte na open space a call centra.
  Jasně, je možné, že se mi teď ozvou introverti, že tam pracují a jsou fakt happy, ale bude to dle mých zkušeností spíše výjimka.
 • Ať děláte, co děláte, jestli jste typický introvert, ideální pro vás bude dělat něco tvůrčího a sami na sebe, pokuste se ale kombinovat s týmovou prací.
  Ať neskončíte u PC ve vytahaných teplácích, rozcuchaných vlasech a výrazem poloblázna (mně se to stalo před pár lety taky, už jsem ale poučena). 🙂

Mějte se krásně a ať děláte, co děláte, buďte přitom šťastní. Ne, není to ezo rada, ale dobrá rada nad zlato, to rozhodně.

Vaše Míša z Cesty šťastného introverta ♥

Michaela je vědomá žena, milující matka, laskavá pedagožka, autorka projektu Cestou šťastného introverta. Miluje psaní a osobní rozvoj. Zajímá ji hledání souvislostí, život v přítomnosti a naplňování lidského potenciálu. ♥ Více se o ní dočtete na jejím blogu www.michaelafilipova.cz>> Je autorkou e-booku Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu. Najdete zde>> a Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte. Najdete zde>>

Jedinečný e-book, který prostě musíte mít?

Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu

To mě zajímá, mrknu se!

Komentáře
 1. Stepanka napsal:

  Dobrý den. Je mi 17let a jsem strašnej introvert. Vůbec nevím jakou práci bych mohla dělat. Chtěla bych nejlépe nějakou práci kde bych nemusela být vůbec s lidmi nebo nejméně. Taky aby ta práce byla hodně dobře placená. Přemýšlela jsem že bych šla na veterinářku protože mám ráda zvířata a chtěla bych jim pomáhat ale zase se bojím že by to učení pro mě bylo těžké a že bych to nezvládl.Potrebuji nějakou profesionální radu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Kdo jsem?
 • Rubriky
 • Nejčtenější články
 • Vztahy introvertů aneb Síla přátelství, lásky a víry v sebe sama
 • Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte

  Pro všechny, kteří se zajímají o výchovu malého introverta! Klikněte na obrázek a mrkněte na e-book pro vás.

 • Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu
 • Dejte LIKE a přidejte se ke šťastným introvertům na Facebooku :-)
 • Ochrana osobních údajů