Cestou šťastného introverta

Introvert, to je prosím pěkně diagnóza?

Šťastný introvert

Jsem typický, vědomý a dnes už šťastný introvert. Člověk s rysem osobnosti, který je, jak se říká, obrácený směrem dovnitř. Jsem sama sebou, svůj introvertní svět mám ráda, a nedovedu si představit, že tomu v dobách, kdy jsem nevěděla nic o sebelásce, bývalo jinak.

Z vlastní zkušenosti ale vím, že být introvertem není ve světě, který obdivuje vlastnosti extrovertů, vždycky jednoduché.

 • Extroverti, osobnosti zaměřené směrem ven, jsou spontánní a verbální komunikace jim nedělá problém. Milují zábavu, výzvy, veselou společnost, jsou vtipní a pohotoví.
 • Introverti vedle nich působí pro svou tišší, klidnější a hloubavější povahu často jako podivíni, samorosti, šedé myši, zvláštní tiché bytosti. Může se zdát, že nemají rádi společnost a nedokáží říct vlastní názor.

Jaký je nejdůležitější rozdíl mezi introvertem a extrovertem?

Zatímco extrovertovi dobije baterky firemní večírek trvající klidně do časných ranních hodin nebo rodinná oslava narozenin, u introverta je to naopak. Introverta nabije ticho a samota, četba knížky nebo procházka v přírodě.

Milovat všechny části sebe sama se vyplatí.

Posledních několik let se věnuji sebepoznávání, seberozvoji, jednoduše práci na sobě sama. To, že mám s některými věcmi problém, to o sobě vím. A čím déle se sebou žiji, tím méně mi to vadí. Učím se, jak se mít ráda za každé situace, jak milovat své silné, ale i slabé stránky.

Neříkám, že je to jednoduché, často je to bolestný proces plný rozbouřených emocí a negativních myšlenek. Ale s každým dalším přijetím části mého já přichází do mého života větší klid a pochopení dalších souvislostí.

To, že patřím mezi introverty, je mi jasné odjakživa, jen jsem to neuměla pojmenovat.

Často jsem si připadala jiná, stojící stranou, neschopná zapojit se mezi ostatní. Stálý pozorovatel okolního dění.

Týmová práce? Být součástí velké skupiny? Zúčastnit se kurzu, kde budou samí cizí lidé? Pro extroverta zdroj inspirace a zábavy, pro introverta boj se sebou sama.

Introvert, to je prosím pěkně diagnóza?

„Ty že jsi introvert?“ zeptala se mě kolegyně se zvláštním výrazem ve tváři a já se začala zamýšlet nad tím, jak si vlastně lidé introverty představují.

Možná bych měla nosit na hlavě pytel od brambor, možná bych měla sedět někde v koutě a za žádných okolností se nezapojovat do hovoru. Nebo je snad introverze diagnóza?! Uvědomila jsem si, jak moc je mezi lidmi představa introverta odlišná a plná nejrůznějších předsudků.

Introvert pod neustálým tlakem

Extrovertní svět na nás vyvíjí tlak už od mateřské školy. Chceš si hrát sám? To není úplně žádoucí, běž, zapoj se mezi ostatní. Komunikuj, prosaď se, řekni nahlas svůj názor, spolupracuj, sdílej.

Vlastnosti extroverta jsou obdivované a mnohdy je nám dáváno najevo, že pro dosažení úspěchu a společenského uznání dokonce nezbytné. Také miluji extroverty, především proto, že jsou uvolnění, spontánní a zábavní. Naopak u introvertů obdivuji jejich klid, soustředěnost a trpělivost.

Každý je jedinečný

Užívejme si svůj tichý svět se vším, co k němu patří. Nenechme si namluvit, že je na potřebě být sám něco špatného. Když popřeme sami sebe, nikomu tím nepomůžeme. Proč neukázat světu naši jedinečnost? Buďme sami sebou, je to naprosto v pořádku.

Netrapme se, nesrovnávejme, učme se

A když budeme odpočatí a plní energie, můžeme se stát na okamžik extroverty. Dopřát si zábavu s přáteli v uvolněné a přející atmosféře, pobavit se, naplno prožít tady a teď.

Netrapme se, nesrovnávejme, učme se. Dělejme to, co cítíme, že je správné a správné je cítit se dobře. Ať to pro nás znamená strávit víkend na horách s partou přátel nebo se ponořit do hluboké meditace.

S láskou Míša ♥

Líbil se vám článek? Chcete se přidat mezi TVŮRCE? Chcete se přidat mezi šťastné introverty a vydat se na jedinečnou seberozvojovou cestu?

V tom případě mám pro vás nabitý e-book Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu. ♥

Michaela Filipová
Michaela je vědomá žena, milující matka, laskavá pedagožka, autorka projektu Cestou šťastného introverta. Miluje psaní a osobní rozvoj. Zajímá ji hledání souvislostí, život v přítomnosti a naplňování lidského potenciálu. ♥ Více se o ní dočtete na jejím blogu www.michaelafilipova.cz>> Je autorkou e-booku Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu. Najdete zde>> a Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte. Najdete zde>>

Jedinečný e-book, který prostě musíte mít?

Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu

To mě zajímá, mrknu se!

Komentáře
 1. Lady Lenna napsal:

  Hezký článek 🙂 jsem introvert, ale účastním se týmových akcí, kurzů a podobně, takže na nějaké nepochopení sem tam narazím 😀

 2. Radka napsal:

  V tomhle se musí každý introvert poznat, dále už nepochybovat a snad si i uvědomit, že tak je to správně. Každý jsme nějaký, i já patřím k typickým introvertům, což mi občas dělá potíže v běžných životních situacích vyžadujících především komunikaci s cizími lidmi nebo s více lidmi, ale beru vše jako výzvu, pracuju na sobě, avšak zároveň svou povahu respektuju. Mám podobné zaměření blogu, kdyžtak se zastav.

  • Radko, díky za komentář, naprosto souhlasím. Překážky také vnímám jako výzvu a pracuji na sobě dnes a denně. 🙂 Žádné výmluvy, ale respekt k sobě sama, to ano. Zastavím, těším se!

 3. Míša napsal:

  Dokonale výstižné, lépe bych to neřekla 🙂

  The Bright Story

 4. Ann napsal:

  Baví mě prezentovat před spousty lidí nebo hrát v divadle, ale jsem z toho pokaždé vysílená. Svou sílu totiž čerpám z chvílí, kdy jsem sama – ano, jsem introvert! Proto často když si beru dovolenou, tak jsem nejdříve den, dva zalezlá doma, abych načerpala energii 🙂 Nebojte se být někdy sami a dělat to, co Vás nejvíce baví, opravdu Vás to nabije 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Kdo jsem?
 • Rubriky
 • Nejčtenější články
 • Vztahy introvertů aneb Síla přátelství, lásky a víry v sebe sama
 • Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte

  Pro všechny, kteří se zajímají o výchovu malého introverta! Klikněte na obrázek a mrkněte na e-book pro vás.

 • Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu
 • Dejte LIKE a přidejte se ke šťastným introvertům na Facebooku :-)
 • Ochrana osobních údajů