Cestou šťastného introverta

Malý introvert

Je vaše dítě tiché? Drží se stranou? Má strach z neznámých situací a nových lidí? Hraje si nejraději samo ve svém pokoji a je tolik zabrané do hry, že o něm dlouhé hodiny nevíte? Říkají vám ve školce, že je neprůbojné a vy si okamžitě začínáte představovat katastrofické scénáře o jeho budoucnosti? Máte strach, že se v dnešním světě neprosadí?

Prosím, zachovejte klid!

Ráda bych vás uklidnila. Vše je v naprostém pořádku! Vaše dítě nemusí být nutně autista, a i kdyby bylo, je v pořádku takové, jaké je. Vaše dítě může být Malý introvert a to, že nechce být středem pozornosti a je mu dobře v klidném a pohodovém prostředí neznamená, že ho musíte začít předělávat a měnit, nebo že máte důvod k nějakým obavám.

To nejlepší pro mé dítě

Každý rodič chce to nejlepší pro svého potomka, s tím souhlasím a tomu dobře rozumím. Je ale třeba si uvědomit, že to, co je nejlepší pro vás, není nutně nejlepší pro vaše dítě. Vždy, když děláte nějaké rozhodnutí, zkuste se vcítit do své malé lásky. Určitě intuitivně vycítíte, co by si přálo, z čeho má obavy, jak mu můžete pomoct nebo v čem ho podpořit.

Jestli jste rodič introvert, pravděpodobně chápete potřeby svého introvertního dítěte, protože máte stejné. Naopak rodič extrovert může mít pocit, že by se jeho dítě mělo více zapojit do kolektivu a najít si nové kamarády, protože je to pro něj naprosto přirozené.  Ať je to tak nebo tak, pravdou je, že každé dítě je jiné a měli bychom ho učit, že je v pořádku takové, jaké je.

Nesrovnávat!

„Nevstupuj do světa srovnávání. Jen se určitě každý den odvaž zlepšovat sám sebe.“

Sri Chinmoy

Jakékoliv srovnávání přináší většinou samé negativní pocity. Když chceme žít život podle svých vlastních představ a snů, a snažíme se být sami sebou za každé situace, měli bychom jít příkladem svých vlastním dětem. Co jim chceme dát do života? Jestli se něco opravdu vyplatí, pak je to být tím nejlepším příkladem pro naše malé lásky.

Nesrovnávejme se navzájem a nesrovnávejme své vlastní děti s dětmi sousedky. Myšlenky a komentáře typu: „Irenky Pepíček je tak veselé dítě, a jak se na hřišti umí rychle adaptovat, zatímco ten náš trouba sedí jako pecka, a když se konečně rozkouká, tak jdeme domů,“ nikdy nikomu nepomohly. Vás budou pouze stresovat a vaše dítě získá nálepku podivína a samotáře.

Tlak okolí

Nepodléhejte tlaku okolí a podporujte své dítě v rozvíjení jeho předností. A že jich má Malý introvert požehnaně! Je citlivý, starostlivý, přátelský, má smysl pro spravedlnost a dokáže se naplno soustředit na činnost, která ho baví. Překvapit vás může svým bohatým vnitřním světem a bystrými úvahami.

Naproti tomu má strach z neznámých situací, dá se říct, že je na sebe velmi opatrný, má rád samotu a mezi cizími lidmi z něj nemusíte dostat jediné slovo. Ale kdo řekl, že je to špatně? Čí názory jsme přijali za své?!

Zpozorněte když…

Samozřejmě zpozorněte v případě, když se váš potomek odjakživa projevuje spíše extrovertním způsobem a ze dne na den je z něj tiché, ustrašené a samotářské dítě. Problém bude někde jinde a je třeba ho skutečně řešit.

Jestli si ale vaše dítě rádo hraje samo a je klidné, protože má takovou povahu, a vy jako rodič cítíte, že je spokojené, je to naprosto v pořádku a není potřeba na tom měnit vůbec nic. Jestli chcete pro své dítě opravdu něco udělat, přijměte ho takové, jaké je a nesnažte se ho předělat k obrazu svému.

Naše dětství

Mnozí z nás si určitě z dětství vzpomenou na to, jak nám bylo, když jsme slýchali od dospělých podobné výroky. Měl bys být víc chytrý, snaživý, přátelský, takový a makový, každý si doplňte podle svého. Pamatujete? Jaké to pro vás bylo? Taková výchova v dítěti pěstuje spíše pocit méněcennosti než zdravé sebevědomí.

Co je důležité?

Jestliže chceme naše děti vychovávat tak, aby z nich byli šťastní, vyrovnaní a úspěšní lidé, měli bychom jim říkat, jak úžasné jsou. Měli bychom je učit sebelásce, respektu k sobě sama a k ostatním lidem. Měli bychom jim říct, jak důležitá je moc myšlenky a slova. A jak velkou službu udělají sobě sama i světu, když budou právě takové, jaké mají být.

Měli bychom jim opakovat, že když člověk opravdu něco chce a vynaloží potřebné úsilí, může v životě dokázat cokoliv. Měli bychom je učit pozitivně myslet a žít život tak, aby si uměly plnit své sny. Nic z toho se ve školách běžného typu neučí, odpovědnost máme tedy ve svých rukách.

Jestli jsou naše děti extrémně společenské nebo mají rády samotu, je v podstatě úplně nedůležité. Důležitější je, aby se ve svém životě cítily dobře a prožívaly naplnění a radost. A to je možné v případě, že se budou přijímat takové, jaké doopravdy jsou, a sebeláska nebude v jejich životě cizím slovem.

Jak je to učit? Příkladem! Kdy začít? Na nic nečekejte, začněte tady a teď.

Zaujal vás článek, protože se týká přesně vás a vaší rodiny? Jste rodič introvertního dítěte? Zajímá vás, jak své dítě vychovávat s ohledem na jeho specifické potřeby? Chcete se mu přiblížit a pochopit jeho vnitřní svět? V tom případě je e-book Malý introvert právě pro vás! ♥

Nebo jste pedagog, který má zájem o pochopení všech dětí ve třídě, včetně introvertních dětí, jejich temperamentu a specifických potřeb? Tak to vás bude určitě zajímat článek s názvem Jak pracovat s introvertními žáky.

                                                                                                     S láskou Míša

Michaela Filipová
Michaela je nadšený průvodce na Cestě šťastného introverta. Miluje psaní a osobní rozvoj. ♥ Zajímá ji hledání souvislostí, život v přítomnosti a naplňování lidského potenciálu. Prostřednictvím e-booků, článků a příběhů pomáhá, nejen introvertům, v různých oblastech života. Motivuje je, aby šli za svými sny, nesrovnávali se s ostatními a byli sami sebou. Více se o ní dočtete na jejím blogu www.michaelafilipova.cz>> Je autorkou e-booku Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte. Najdete zde>>

Chcete dát vědět, když na blogu přibude další článek?

Souhlas

Stáhněte si e-book ZDARMA a pusťte se do čtení.

Souhlas

Dejte LIKE a přidejte se ke šťastným introvertům na Facebooku! 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Kdo jsem?
 • Rubriky
 • Nejčtenější články
 • Dejte LIKE a přidejte se ke šťastným introvertům na Facebooku :-)
 • Vztahy introvertů aneb Síla přátelství, lásky a víry v sebe sama

  Zajímá vás, jak to má introvert se svými vztahy? Stáhněte si e-book ZDARMA a pusťte se do čtení! Rady, tipy a cvičení, které introvertům usnadní život.

  Souhlas
 • Nespamuji, inspiruji.

  A Váš e-mail nikomu nedám!

 • Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte

  Pro všechny, kteří se zajímají o výchovu malého introverta! Klikněte na obrázek a mrkněte na e-book pro vás.

 • Články do mailu?

  Chcete dát vědět, když na blogu přibude další článek?

  Souhlas