Cestou šťastného introverta

Malý introvert?

Malý introvert

 • Je vaše dítě tiché?
 • Drží se ve společnosti ostatních dětí stranou?
 • Má strach z neznámých situací a nových lidí?
 • Hraje si nejraději samo ve svém pokoji a je tolik zabrané do oblíbené hry, že o něm dlouhé hodiny nevíte?
 • Říkají vám ve mateřské školce, že je neprůbojné a vy si okamžitě začínáte představovat katastrofické scénáře o jeho budoucnosti?
 • Máte strach, že se v dnešním světě neprosadí?

Prosím, zachovejte klid!

Vše je v naprostém pořádku! Vaše dítě nemusí být nutně autista, a i kdyby bylo, je v pořádku takové, jaké je. Vaše dítě může být Malý introvert a to, že nechce být středem pozornosti a je mu dobře v klidném a pohodovém prostředí neznamená, že ho musíte začít předělávat a měnit, nebo že máte důvod k nějakým zbytečným obavám.

Introverze není diagnóza, jak se spoustu lidí mylně domnívá, ale temperament člověka, se kterým se pojí určité vlastnosti, sklony a potřeby. Každý z nás se nachází někde na kontinuu od introverze k extroverzi, kde je jeho zóna pohodlí a už u malých dětí lze pozorovat, jestli jsou spíše introvertní nebo extrovertní osobnosti.

V dnešním světě jsou ve školkách a školách za „cool“ považováni především extroverti, kteří na sebe strhávají většinu pozornosti. V těchto podmínkách je zejména pro mladé introverty k nezaplacení, když budou cítit respekt a uznání svých specifických předností a zálib.

Sylvia Löhken

To nejlepší pro mé dítě

Každý rodič chce to nejlepší pro svého milovaného potomka, s tím souhlasím a tomu dobře rozumím. Je ale třeba si uvědomit, že to, co je nejlepší pro vás, nemusí být nutně nejlepší pro vaše dítě. Vždy, když děláte nějaké rozhodnutí, zkuste se vcítit do své malé lásky. Určitě intuitivně vycítíte, co by si přálo, z čeho má obavy, jak mu můžete pomoct nebo v čem ho podpořit.

Jestli jste rodič introvert, pravděpodobně chápete potřeby svého introvertního dítěte, protože máte stejné. Naopak rodič extrovert může mít pocit, že by se jeho dítě mělo více zapojit do kolektivu a najít si nové kamarády, protože je to pro něj naprosto přirozené.

Ať je to tak nebo tak, pravdou je, že každé dítě je jiné a měli bychom ho učit, že je v pořádku takové, jaké je.

Nesrovnávat!

„Nevstupuj do světa srovnávání. Jen se určitě každý den odvaž zlepšovat sám sebe.“    

Sri Chinmoy                                                                                                

Jakékoliv srovnávání přináší většinou samé negativní pocity. Když chceme žít život podle svých vlastních představ a snů, a snažíme se být sami sebou za všech okolností a v každé situaci, měli bychom jít příkladem svých vlastním dětem. Co jim chceme dát do života? Jestli se něco opravdu vyplatí, pak je to být tím nejlepším příkladem pro naše malé lásky.

Nesrovnávejme se navzájem a nesrovnávejme své vlastní děti s dětmi sousedky. Myšlenky a komentáře typu: „Irenky Pepíček je tak veselé dítě, a jak se na hřišti umí rychle skamarádit, zatímco ten náš trouba sedí jako pecka, a když se konečně rozkouká, tak jdeme domů,“ nikdy nikomu nepomohly. Vás budou pouze stresovat a vaše jedinečné dítě získá nálepku podivína a samotáře.

Tlak okolí

Nepodléhejte tlaku okolí a podporujte své dítě v rozvíjení jeho předností. A že jich má Malý introvert požehnaně! Je citlivý, starostlivý, přátelský, má smysl pro spravedlnost a dokáže se naplno soustředit na činnost, která ho baví. Překvapit vás může svým bohatým vnitřním světem a bystrými úvahami.

Naproti tomu má strach z neznámých situací, dá se říct, že je na sebe velmi opatrný, má rád samotu a mezi cizími lidmi z něj nemusíte dostat jediné slovo. Ale kdo řekl, že je to špatně? Čí názory jsme přijali za své?!

Introvertní děti mohou vytvářet klamný dojem. Prožívají a myslí si toho více, než dávají vnějšímu světu najevo. Ačkoliv to může znít zvláštně, často vědí více, než si samy myslí, že vědí a tím mohou podceňovat svůj vlastní mocný potenciál.

Marti Olsen Laney

Zpozorněte když…

Samozřejmě zpozorněte v případě, když se váš potomek odjakživa projevuje spíše extrovertním způsobem a ze dne na den je z něj tiché, ustrašené a samotářské dítě. Problém bude s největší pravděpodobností někde jinde a je třeba ho skutečně řešit.

Jestli si ale vaše dítě rádo hraje samo a je klidné, protože má takovou povahu, a vy jako rodič cítíte, že je spokojené, je to naprosto v pořádku a není potřeba na tom měnit vůbec nic.

Jestli chcete pro své dítě opravdu něco udělat, přijměte ho takové, jaké je a nesnažte se ho předělat k obrazu svému.

Naše dětství

Mnozí z nás si určitě z dětství vzpomenou na to, jak nám bylo, když jsme slýchali od dospělých podobné hodnotící výroky. Měl bys být víc chytrý, snaživý, přátelský, takový a makový, každý si doplňte podle svého. Pamatujete? Jaké to pro vás bylo? Taková výchova v dítěti pěstuje spíše pocit méněcennosti a pochybnosti o sobě samém, než zdravé sebevědomí.

Co je důležité?

Jestliže chceme naše děti vychovávat tak, aby z nich byli šťastní, vyrovnaní a úspěšní lidé, měli bychom jim říkat, jak úžasné jsou. Měli bychom je učit sebelásce, respektu k sobě sama a k ostatním lidem. Měli bychom jim říct, jak důležitá je moc myšlenky a slova. A jak velkou službu udělají sobě sama i světu, když budou právě takové, jaké jsou.

„Spousta rodičů pro své děti udělá cokoliv, kromě toho, aby je nechali být samy sebou.“

Banksy

Měli bychom jim opakovat, že když člověk opravdu něco chce a vynaloží potřebné úsilí, může v životě dokázat cokoliv. Měli bychom je učit pozitivně myslet a žít život tak, aby si uměly plnit své sny. Nic z toho se ve školách běžného typu neučí, odpovědnost máme tedy ve svých rukách.

Jestli jsou naše děti extrémně společenské nebo mají rády samotu, je v podstatě úplně nedůležité. Důležitější je, aby se ve svém životě cítily dobře a prožívaly naplnění a radost. A to je možné v případě, že se budou přijímat takové, jaké doopravdy jsou, a sebeláska nebude v jejich životě cizím slovem.

Jak je to učit? Příkladem a začít můžete právě teď.

S láskou Míša

A co dál?

 • jestli vás článek zaujal a myslíte si, že by se měl šířit mezi další stejně naladěné čtenáře, pak ho můžete sdílet,
 • jestli jste pedagog, který má zájem o pochopení všech dětí ve třídě, včetně introvertních dětí, jejich temperamentu a specifických potřeb, pak vás bude určitě zajímat článek s názvem Jak pracovat s introvertními žáky
 • a jestli se chcete o tématu výchovy introvertních dětí dozvědět víc, pak pro vás mám e-book Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte.

A mějte se fajn! ♥

Michaela je vědomá žena, milující matka, laskavá pedagožka, autorka projektu Cestou šťastného introverta. Miluje psaní a osobní rozvoj. Zajímá ji hledání souvislostí, život v přítomnosti a naplňování lidského potenciálu. ♥ Více se o ní dočtete na jejím blogu www.michaelafilipova.cz>> Je autorkou e-booku Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu. Najdete zde>> a Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte. Najdete zde>>

Jedinečný e-book, který prostě musíte mít?

Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu

To mě zajímá, mrknu se!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Kdo jsem?
 • Rubriky
 • Nejčtenější články
 • Vztahy introvertů aneb Síla přátelství, lásky a víry v sebe sama
 • Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte

  Pro všechny, kteří se zajímají o výchovu malého introverta! Klikněte na obrázek a mrkněte na e-book pro vás.

 • Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu
 • Dejte LIKE a přidejte se ke šťastným introvertům na Facebooku :-)
 • Ochrana osobních údajů