Cestou šťastného introverta

Je introvert lásky schopen?

Láska našemu životu dává smysl, křídla, když člověk miluje, jeho život je hned o něco veselejší. Ano nebo ne? Rozhodně ano. Neexistuje na světě nikdo, kdo by nechtěl milovat a být milován. Introvert se na rozdíl od extroverta nerad seznamuje, na začátku vztahu může být extrémně nedůvěřivý a svoji náklonnost vyjadřuje spíše činy než slovy, ale bez ohledu na temperament, lásku prostě potřebujeme všichni.

Láska je základní součástí lidského života. Je to jeden z nejmocnějších a nejvzácnějších darů, které lidstvo dostalo.

Lorna Byrne

Teď ale k jádru věci, tedy tématu dnešního článku. Jak je na tom s láskou introvert? Jaký partner se k němu hodí? Jaká jsou specifika vztahu introverta s extrovertem, má takový vztah vůbec šanci? Není snad rozumnější, pokud jsem introvert, vybrat si pro společný život někoho, kdo má stejný temperament, tedy také introverta?

Tak to nejsou mé dnešní, hluboké úvahy, ale vaše časté otázky a dotazy, které mi pravidelně chodí na mail introvert@michaelafilipova.cz.

Ráda s vámi komunikuji, milí přátelé, s radostí vaše dotazy zodpovídám, navíc se tímto tématem mimo jiné zabývá e-book Vztahy introvertů aneb Síla přátelství, lásky a víry v sebe sama, ale opakování je matka moudrosti, takže jsem se rozhodla, že se na téma lásky a vztahů introverta zaměřím také v dnešním článku.

Snad vás potěší, poučí, rozplyne vaše obavy, vyvrátí mylná přesvědčení anebo utvrdí v tom, že je vaše rozhodnutí, týkající se výběru vašeho životního partnera, správné.

Tak tedy, introvert a láska?

Zatímco někteří introverti jsou bez dlouhodobého vztahu naprosto spokojení, většina dává přednost intimnímu vztahu s jednou osobou.

Marti Olsen Laney

Píšete mi (jména byla samozřejmě změněna):

„Na začátku vztahu jsem byla vážně nadšená. Martin mi přišel okouzlující, fascinující, pozitivní, usměvavý, pořád v pohybu, neustále vymýšlel pro oba spoustu aktivit a já byla šťastná, byla jsem přesvědčená, že si nikoho lepšího nemůžu přát.

Tolik společných zážitků, nových impulsů, jako za deset let mého života před tímhle vztahem, kdy jsem po práci trávila nejvíc času zavřená doma v chlupatých růžových bačkorách a s mojí milovanou kočkou. Jenže to jsem byla mladší, měla jsem víc energie, navíc jsme se vídali hlavně o víkendech, takže jsem v týdnu měla čas sama pro sebe.

Po deseti letech ve vztahu už tak nadšená nejsem. Mám pocit, že se jen přizpůsobuju. Martin náš vztah řídí pořád, já jsem unavená, nemám vůbec čas jen pro sebe. Jsem pak rozladěná, někdy si dokonce vymýšlím různé důvody, proč se naplánované akce nemůžu zúčastnit.

Martin je vytočený, protože s tím počítal a těšil se, kritizuje mě, že ho za nic neocením, plánuje program pro celou rodinu a může se na to prý vykašlat, když o nic takového nestojím. Co mám dělat? Jak to udělat, aby nám to zase klapalo?

Protiklady se prostě přitahují

Každý vztah má svá pozitiva a překvapivě také negativa. Nemůžeme očekávat, že vše bude jako na začátku, kdy nám srdce bušilo pokaždé, když jsme na svůj protějšek jen pomysleli. Stejně jako se vyvíjíme my, vyvíjí se i náš partner.

A když si pro společný život vybereme zábavného, aktivního a mnohdy hlučného extroverta, musíme počítat s tím, že každý z nás žije ve vlastním, odlišném světě. Oba máme úplně jiné potřeby, což ale neznamená, že nemůžeme být šťastní, tedy za předpokladu, že budeme respektovat odlišné potřeby našeho miláčka.

Carl Gustav Jung se domníval, že lidé se neustále snaží být úplným člověkem. Proto věřil, že nás přitahují opačné typy, a ty si také vybíráme.

Marti Olsen Laney

Co dělat, aby to dlouhodobě klapalo?

 • Mluvit o svých odlišných potřebách.
  Martine, nezlob se, ale jsem prostě hotová. V práci toho mám dost a aspoň doma bych chtěla chvíli klid. Prostě to potřebuju. Jsem introvert a fakt si nejvíc odpočinu, když můžu být někdy o samotě a v tichu. Budu ti vděčná, když se na mě nebudeš zlobit a dáš mi prostor, abych mohla alespoň někdy (dvakrát týdně?) trávit čas takhle. V tu dobu si můžeš dojít s klukama na nohejbal a pak na pivo, co ty na to?
 • Chválit extrovertního partnera.
  Extroverti jsou více než introverti závislí na zpětné vazbě svého okolí, což si my introverti často neuvědomujeme. Prostě potřebují ujištění, že je stále milujeme a vážíme si toho, co pro nás dělají. V opačném případě by si totiž mohli myslet, že jsme odtažití, naštvaní nebo pasivní kvůli nim. „V mozku introvertů a extrovertů převládají odlišné neurotransmitery. Susan Cain důsledky této neurobiologické rozdílnosti shrnuje následovně: extroverty označuje za lidi orientované na odměnu a introverty za lidi orientované na jistotu (Cain, 2011).“
 • Najít si společné zájmy, které těší oba dva.
  Když už si tedy věnujete dostatek prostoru pro své potřeby, naplánujte si také aktivity, které budete sdílet společně. Co vás dva doopravdy těší? Jak byste mohli trávit čas, abyste byli spokojení oba dva? Je to cestování? Cyklistika? Turistika? Co byste mohli dělat společně?

Stejné přitahuje stejné?

Tak tedy introvert s introvertem? I takový vztah se mění, vyvíjí a i takový vztah má své světlé a stinné stránky. Můžeme cítit větší jistotu, protože máme vedle sebe člověka, který rozumí našim potřebám. Není to tedy naprosto ideální? No možná ne tak, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Mám pocit, že vedle svého partnera spíš stagnuju. Je mi líto, že to tak musím říct, ale je to tak. Chybí mi nějaká akce, aspoň někdy. To, že jsem introvert neznamená, že chci pořád sedět doma na zadku. Miluju divadlo, kino, horskou turistiku, ráda se vídám s přáteli. Ale abychom jeli společně na hory, nepřichází v úvahu.

Honza je asi ještě větší introvert než já a nejspokojenější je, když může nerušeně dělat něco na zahradě nebo v dílně. Je to hrozný, mám pocit, že nemáme žádné společné zážitky, hezké vzpomínky, nic, na co bychom se těšili. Chybí mi radost ve vztahu a společně strávený čas jinde, než doma u televize nebo každý sám se svým vnitřním světem v jiné části domu.

Co dělat, aby to dlouhodobě klapalo?

 • Opět mluvit o svých potřebách.
  V čem jste jiní? Co potřebujete vy a jaké potřeby má váš partner? Jaká máte očekávání? V čem vám takový vztah vyhovuje a co byste chtěli dělat jinak? Zní to banálně, ale pro introverty to úplně jednoduché není. Neradi se bavíme o svých pocitech, neradi druhé kritizujeme a situacím, které by mohly vyústit v konflikt, se vyhýbáme obloukem. Ale když neřeknete druhému, co vás trápí a v čem jste nespokojení, těžko se něco změní. Nemůžete očekávat, že ví druhý to, co si myslíte. Neví. Opravdu, věřte mi. Do hlavy vám nikdo nevidí, i když jsme, převážně my ženy, kolikrát přesvědčeny o opaku.
 • Domluvte se na kompromisech, vytvořte si rituály.
  Dobře, tak jednou za čtrnáct dní v pátek budete trávit večer ve svém známém prostředí a jednou za čtrnáct dní podniknete akci mimo domov. V naplánování programu mimo domov se střídejte. A na dodržování těchto rituálů důsledně trvejte. Žádné výmluvy a odsouvání akce na „až někdy“. Chcete změnit to, co vám ve vztahu nevyhovuje? Tak jen do toho!

Osobně si myslím, že na každém vztahu je potřeba pracovat. Každý vztah vyžaduje kompromisy, toleranci, respekt a nadhled. Mít společné cíle, hodnoty a priority a umět se společně zasmát.

Pokud ve vztahu řešíte cokoliv, co vás trápí, zkuste:

 • Znovu pročíst výše uvedené tipy.
 • Uvědomit si, jaké potřeby máte vy a jaké potřeby má váš partner.
  Popřemýšlejte, zapište si to. Co lze udělat, jaké změny ve vztahu prosadit, aby byly uspokojeny jak vaše potřeby, tak potřeby vašeho partnera? Nějaký kompromis? Promluvte si s partnerem na toto téma, určitě přijdete na nová řešení.
 • Napsat mi na introvert@michaelafilipova.cz.
  Zkusím se na to, co vás teď trápí, podívat s nadhledem, nezaujatě a z jiného úhlu. Společně na něco určitě přijdeme.
 • Stáhnout si zdarma e-book Vztahy introvertů aneb Síla přátelství, lásky a víry v sebe sama.

A hlavu vzhůru, každý problém má i své řešení!

Míša z Cesty šťastného introverta ♥

Michaela je vědomá žena, milující matka, laskavá pedagožka, autorka projektu Cestou šťastného introverta. Miluje psaní a osobní rozvoj. Zajímá ji hledání souvislostí, život v přítomnosti a naplňování lidského potenciálu. ♥ Více se o ní dočtete na jejím blogu www.michaelafilipova.cz>> Je autorkou e-booku Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu. Najdete zde>> a Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte. Najdete zde>>

Jedinečný e-book, který prostě musíte mít?

Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu

To mě zajímá, mrknu se!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Kdo jsem?
 • Rubriky
 • Nejčtenější články
 • Vztahy introvertů aneb Síla přátelství, lásky a víry v sebe sama
 • Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte

  Pro všechny, kteří se zajímají o výchovu malého introverta! Klikněte na obrázek a mrkněte na e-book pro vás.

 • Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu
 • Dejte LIKE a přidejte se ke šťastným introvertům na Facebooku :-)
 • Ochrana osobních údajů