Cestou šťastného introverta

Miláčku, dnes zůstaň doma!

Můj životní partner je EXTROVERT.

Z vlastní zkušenosti tedy vím, jaké radosti, ale stejně tak strasti takový vztah přináší. Vztah introverta s extrovertem může být vzájemně rozhodně obohacující. Má ale svá specifika, která vychází z odlišných potřeb partnerů a je nezbytné počítat s tím, že to nemusí být vždycky jednoduché.

Buďme k sobě ale upřímní, jaký vztah je opravdu jednoduchý?

Na každém vztahu se musí pracovat, každý vztah se mění a vyvíjí stejně tak, jako se měníme a vyvíjíme my sami. Kdo touží po vztahu bez práce, měl by být raději sám. Ale jestli chcete partnerský láskyplný vztah, smiřte se jednoduše s tím, že budete jednou nahoře a jednou dole.

To nahoře ale s extrovertem stojí za to. Jak se říká, protiklady se přitahují a můžete se od sebe vzájemně hodně naučit. Základem všeho je ale rozhodně komunikace.

Umění žít ve vztahu je nejvyšší mistrovství, a jediný způsob, jak jej dosáhnout, spočívá v jeho praktikování. Naučit se fungovat ve vztahu proto vyžaduje činy, nikoli vstřebávání znalostí.                                                                                                                                                                           DON MIGUEL RUIZ

S extrovertem je život veselejší

Po většinu času je v dobré náladě a a vaše špatná ho v jeho hřejivé přítomnosti přejde. Vždyť přece o nic nejde, nebo ano? Bude vás motivovat k tomu, abyste následovali své sny. Postrkovat vpřed. S extrovertem stagnovat nebudete, tím si můžete být jistí.

Cokoliv vás napadne, že chcete prožít, vidět a jakýkoliv nevšední zážitek mít, váš milovaný extrovert je pro. Nebude vás od nápadu zrazovat a remcat, že nejsou peníze nebo čas. Zařídí smlouvy k pojistce, slevu na telefon i rezervaci vysněné letní dovolené.

Konflikty nevyhledává, ale rozhodně se nebojí říct svůj názor. Zatímco se hodinu odhodláváte k reklamaci poškozeného zboží, poprosí vás o účtenku a jde do akce, která trvá nanejvýš pár minut.

S introvertem má život pravidla

Vy mu naopak dokážete udělat nezbytné domácí zázemí. Jste jeho jistota, pevný bod, maják na rozbouřeném moři.

Díky vám se zamyslí nad riskantním nápadem a možnými riziky. Díky vám se pokusí jít v řešení problému více do hloubky, pochopit, jak se cítíte vy a zamyslet se nad tím, jak se cítí on.

Shodnete se?

Zatímco vám stačí dovolená s rodinou, na jeho ideální dovolené je několik rodin pohromadě. Nechápe, proč jste už jen z představy pološílení a jen těžko přijímá fakt, že to lepší nebude. Na dovolenou se těší rok a stejně tak dlouho plánuje různé detaily. Vy se netěšíte ani dva dny předtím, bohužel.

Zdroje konfliktu

Domluví návštěvu veselých přátel po náročném týdnu, kdy nutně potřebujete dobít baterky o samotě. Vy opět neprojevíte nadšení a dokonale tak otrávíte svůj protějšek. Nakonec souhlasíte, ve vašich představách se jedná o krátkou, na přípravu nenáročnou akci, kterou zakončíte taktním naznačením, že už by se měla nachýlit ke konci.

Milovaný protějšek má ale představy naprosto odlišné.

Plánuje menu o třech chodech a zdravým jídlem pro děti. V lednici se chladí zásoba alkoholu na celý víkend a ve finále ho zajímá kolik vlastníte přikrývek a spacáků. Co kdyby se návštěva zdržela přes noc?!

Na co se zaměřit ve vztahu introverta s extrovertem, aby to klapalo?

Předně si musíte uvědomit, že máte diametrálně odlišné potřeby. A rozhodně není dlouhodobě zdravé upřednostňovat potřeby partnera před svými a naopak. V takovém vztahu je potřeba tolerance a komunikace více, než ve vztahu dvou introvertů.

Váš partner bude pravděpodobně toužit po akci a zábavě. Smiřte se s tím, že si zajde pravidelně na kulečník, posilovny nebo na pivko s přáteli. Vy čas, který tím získáte využijte a naplňte vším, co vás dělá šťastnými. Přestaňte se trápit tím, že není doma a naplno se věnujte sami sobě.

Problém s dovolenou řešte radikálně. Vážně chcete svůj volný čas strávit  na místě a s lidmi, se kterými se necítíte dobře? Nejen že jste otrávení vy. Váš protějšek a ostatní členové expedice na tom díky vám budou podobně.

Říkáte si, že si zahrajete na extroverta? Přesvědčujete sami sebe, že to nějak zvládnete? Chcete předstírat celý nekonečný týden, hrát si na něco co nejste?

Sebere vám to veškerou energii a šťastnými vás to neudělá, to mi věřte. Nechte svého extroverta užít si dovolenou bez vás a na oplátku naplánujte týden jen pro vaši rodinu.

Překážky ve vztahu

Ve vztahu čelíme nejrůznějším překážkám.  Máme odlišné názory, charakter, temperament, pohled na život. Cílem ale není ztotožnit se ve všem s partnerem a vůbec ne ho začít měnit.

Nemůžete změnit ostatní lidi. Snažit se předělat je tak, aby vám vyhovovali, je stejné jako snažit se změnit psa v kočku nebo kočku v koně. Ostatní jsou takoví, jací jsou a vy jste takoví, jací jste.                                                                                                                                                                  DON MIGUEL RUIZ                                                                                                                                                                                         

Berte partnera takového, jaký je a to stejné vyžadujte od něj. Neubližujte a nenechte si ubližovat. Jste spolu, abyste se společně vyvíjeli a posouvali vpřed na vaší společné cestě.

Je váš partner jiný? Skvělé, o to víc se můžete o sobě a světě dozvědět, rozšířit si obzory.

Vztah s extrovertem je totiž jízda, která stojí za to.

Vaše Míša

Michaela Filipová
Michaela je vědomá žena, milující matka, laskavá pedagožka, autorka projektu Cestou šťastného introverta. Miluje psaní a osobní rozvoj. Zajímá ji hledání souvislostí, život v přítomnosti a naplňování lidského potenciálu. ♥ Více se o ní dočtete na jejím blogu www.michaelafilipova.cz>> Je autorkou e-booku Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu. Najdete zde>> a Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte. Najdete zde>>

Jedinečný e-book, který prostě musíte mít?

Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu

To mě zajímá, mrknu se!

Komentáře
 1. Lenka napsal:

  Díky za to. Vaše stránky mi omylem vyskočili na facebooku a vyskočili přesně v den D. V den, kdy si připadám jak mimoň, po dni, kdy došlo ke konfrontaci (úspěšné) dvou protikladů. Já introvert, který má o dost větší potřebu být sám se svými věcmi a koníčky než jeho protějšek, rozený extrovert. Krásně vysvětleno, úplně mi tu mluvíte z duše 🙂 Starý partner to po x letech vyhodnotil jako nepřekonatelnou překážku a šel za extrovertem, nový to naštěstí bere jako součást mě samotné. Já samotná si konečně také po x letech pomalu uvědomuji, že prostě nejsem divná, že nejsem taková jako někteří, ale že jsem to prostě já. I proto je nový vztah možná i někde jinde. Za svými potřebami si stojím, ale to i partner. „Nutí“ mě komunikovat, diskutovat, neutíkat do ticha a ikdyž mě s tím někdy strašně s…, jsem za to ve výsledku vždy ráda. Umí to se mnou 🙂

  • Michaela Filipová napsal:

   Lenko, moc děkuji za Váš komentář. Úplně tomu rozumím. S partnerem hodně komunikujeme, někdy se i po letech diví, jak to se mnou je a proč mám úplně jiné potřeby :-). Jsem moc ráda, že jsem mohla pomoct a držím palce, ať jste ve vztahu oba šťastní!

 2. Lady Lenna napsal:

  Tak tohle je mi hodně dobře známé, bohužel ani po dvou letech mě partner stále ve spousty věcech nechápe a i přesto, že s ním velmi často chodím na akce si pořád stěžuje, proč nejsem více akční, proč nemůžu být jako ostatní apod… dělá to velké trhliny v našem vztahu a dost mě to mrzí.

  • Můj partner si taky občas postěžuje, že ho nebaví jezdit neustále na hromadné dovolené beze mě…ale zase chápe, že si to tak vlastně víc užije, než kdyby se musel dívat na to, že já si to prostě rozhodně neužívám. 🙂 Jednou za čas, když je super parta, udělám výjimku a jedu také, ale určitě by si představoval, že to bude častěji. Jednoduché to není, je to tak. 🙂

 3. Jerry Writer napsal:

  Konečně pořádný blog pro introverty, jako jsem i já. Bohužel jsem na něj narazil až dnes, ale aspoň toho mám více na čtení 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Kdo jsem?
 • Ochrana osobních údajů
 • Rubriky
 • Nejčtenější články
 • Dejte LIKE a přidejte se ke šťastným introvertům na Facebooku :-)
 • Vztahy introvertů aneb Síla přátelství, lásky a víry v sebe sama
 • Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte

  Pro všechny, kteří se zajímají o výchovu malého introverta! Klikněte na obrázek a mrkněte na e-book pro vás.

 • Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu