Cestou šťastného introverta

Žiju radost aneb Čarovné kapky pro radost a zdraví

Klára Hrubá je bezpochyby člověk, kterého bych na stránkách Cestou šťastného introverta ráda představila. Vnímám ji totiž jako člověka, který opravdu ví, co dělá, a to, co dělá, dělá naplno a celým svým srdcem. Rezonuje se mnou, jak osobně, tak profesně, a tak jsem se rozhodla ji pro vás vyzpovídat a tím sdílet její příběh a know-how.

A hlavní důvod? Čarovné kapky pro radost a zdraví, jak jim říká Klárka, udělají radost vám i malým introvertům, a Klárky aktivity a sdílená životní moudrost mohou být dalším dílkem do vaší seberozvojové skládačky. Jako bonus sama sebe řadí mezi introverty, takže se dokáže vžít do introvertních problémů, starostí a nejistot. Já osobně ji vnímám jako člověka s laskavým srdcem, čistou duší a krásným posláním.

Klárko, co bys o sobě a své práci prozradila čtenářům webu Cestou šťastného introverta Ty?

Děkuji za pozvání k rozhovoru a zdravím všechny čtenáře. 🙂

Jsem mámou tří dětí a vším, čím se profesně zabývám, se prolíná mateřství, hledání radosti, rovnováhy a zdraví. Přichází za mnou maminky s nejrůznějšími tématy, která je trápí. Jako by nesly pomyslný „uzlík“ , se kterým si neví rady. Společně ten „uzlík“ zkoumáme, nahlížíme z různých stran a úhlů, a hledáme, jaký poklad je v něm ukrytý.

Věřím totiž, že každá „nepříjemnost“, ať už ve fyzické nebo psychické rovině, nám nese důležité poselství.

Zprávu o tom, že je potřeba jít jinudy nebo jinak. Nepřichází, aby nám otravovala život, ale aby nás chránila od pokračování směrem, který není pro nás ten pravý. Takovým láskyplným poslem může být třeba úzkost, strach, pocit nenaplnění, ale i nekonečná dětská rýma nebo časté stonání,  nebo vztekání dětí.

Všechny„ nástroje“, které používám, vychází z hlubokého respektu k člověkupřírodě. Jsou mocné a zároveň velmi laskavé, protkané láskou a moudrostí: esenciální oleje, Bachovy esence, tkáňové soli a transformační koučink.

Klárko, asi nemá smysl se ptát, jestli Ty osobně pro sebe a své blízké Bachovky, oleje a tkáňové soli využíváš, je mi jasné, že ano. Co Tě k nim ale přivedlo? Jak to všechno začalo?

Vše otevřela moje vlastní bezradnost maminky, která si nevěděla moc rady sama se sebou a s častým stonáním svých dětí. Přesně ten „uzlík“, který vypadá na první pohled jako naschvál osudu.

Takový, se kterými ke mně v nejrůznějších podobách přichází maminky podobně nejisté, zoufalé a smutné, jako jsem v té době bývala i já. Já jsem navíc byla přesvědčená, že takhle nemožná jsem určitě jen já, a tak jsem se s tím rozhodla poprat sama. Nechtěla jsem s nikým sdílet svoje nezdary.

Ale protože jsem člověk odhodlaný vždy najít řešení, hledala jsem a objevila – Bachovy esence. Diskrétního osobního průvodce v lahvičce, o kterém nemusí nikdo vědět. Bachovy esence namíchané na míru přesně ví, kde v našem vnitřním světe potřebujeme pohladit, co otevřít, co uzdravit.

Výběr esencí je nejčastěji sestaven na základě přání daného člověk nebo podle popisu situace, kterou potřebuje řešit. Způsob, který používám já, je úplně opačný. Díky mé moudré a laskavé učitelce jsem se naučila míchat esence pomocí speciálních karet.

Pro namíchání Bachových esencí mi stačí znát jméno a datum narození daného člověka. Lidé mi nemusí říkat nic o svých starostech. Často cítím, jak právě toto je pro ně důležité. Vědomí, že nemusí překračovat svoji komfortní zónu a svěřovat se cizímu člověku. To my, introverti, neradi, že… 🙂

Když lidem kapičky přijdou, mohou zavolat a já jim vyprávím příběh jejich osobní směsi. Esence nám totiž nesou důležité poselství o tom, co se právě děje v našem životě. Dávají nám příležitost lépe porozumět a nahlédnout z jiného úhlu.

Díky tomuto vhledu lidé často s úlevou přijmou, co se děje, a už to je první krok k uzdravení. U jakýchkoliv potíží u dětí je vždy velkým přínosem, když se vylaďuje i maminka. Psychické propojení je veliké, i když není na první pohled tolik patrné.

Esenciální olejeBachovy esence vnímám jako velký dar pro introverty. Můžeme díky nim prosvětlovat cokoliv, co nás svírá na duši a nemáme chuť to s někým sdílet.

V obou je uložena moudrost a síla přírody, která dokáže najít přesně ta místa v nás, která potřebují vyladit. Dokáží podpořit naši víru v sebe, dodat odvahu, cítit větší jistotu a překonávat změny.

Všechny situace, ve kterých se necítíme přirozeně, pomáhají zvládat s větší lehkostí. Můžeme je nosit všude s sebou, užívat za každodenního provozu s malými dětmi, v práci i na cestách. Nikdo nemusí vědět, že nám pomáhají. Mohou být našimi tajnými spojenci. 🙂

Tvá práce mě hodně zajímá, především bych se ráda dozvěděla víc o esenciálních olejích, Bachových esencích, tkáňových solích a jejich každodenním využití. Nějakou představu mám, ale přiznám se, že hodně nejasnou, a že tápu v rozdílech a praktickém využití.

Úplně chápu, že na první pohled není zřejmé, k čemu jsou tito pomocníci užiteční a jak je využít. Uvedu stručné rozklíčování.

 • Bachovy květové esence – kapičky, které si dáváme přímo do úst nebo pití. Prakticky je to směs vody a léčivé energie planých rostlin konzervovaná malým množství alkoholu. Vypadají jako voda. Člověk, který je objevil a zprostředkoval světu je Dr. Edward Bach– proto Bachovy esence.

Dokáží velmi účinně pracovat s emocemi, ladit naši psychickou pohodu. Esencí je celkem 39 a každý člověk v daném čase potřebuje jedinečnou směs 7 esencí, podle toho, co právě prožívá.

 • Esenciální oleje – vypadají jako olej a krásně voní. Mezi nejznámější patří třeba Levandule nebo Tea Tree. Vnímám je jako tu nejčistší sílu a moudrost přírody zkoncentrovanou a zhmotněnou do každé jednotlivé kapičky. Aplikují se na tělo (ředěné nosnými oleji) nebo do vzduchu, ideálně pomocí aromadifuzéru, případně aromaplampy. Jedna lahvička esenciálního oleje má v sobě sílu několika tisíc hrnků bylinného čaje.

To je velká výhoda, protože stačí jedna kapička denně pro vyladění zdravotního nebo jiného „problému“. Je důležité vybírat jen opravdu kvalitní a čisté esenciální oleje, které neobsahují žádné přidané látky.

Esenciální oleje, se kterými pracuji, báječně ladí psychiku, jak napovídají samy názvy– Winner, Balance, Peace, Life, Magic, … Pomohou i s rýmou, zahleněním, čištěním těla, vyladěním menstruačního cyklu, ale i při nejrůznějších chronických potížích.

Bachovy esence a esenciální oleje nás krásně vedou k sobě. K naslouchání naší vnitřní moudrosti.

A ani si toho nemusíme všimnout. 🙂 Najednou třeba začneme v klidu zvládat situace, které nás vždy spolehlivě vykolejily, začne nám připadat jasné, že třeba jídlo, které jíme už nám nedělá dobře …

Začneme vnímat více sami sebe, co potřebujeme, co nám naopak neprospívá. Kousek po kousku přestaneme jít proti sobě. Říkat „ano“ ve chvíli, kdy vše uvnitř nás křičí „ne“. Dokážeme být více v klidu a nadhledu, rozumět souvislostem.

Toto vnímám i jako velké požehnání pro mateřství. Když maminka dokáže naslouchat více sama soběsvým dětem, situace jsou najednou jasnější. Dokáže zůstat v klidu i ve vypjaté situaci. Za sebe cítím, že klid a pohoda maminky jsou základem všeho. Protože pohoda mámy prostupuje atmosféru celé rodiny. 🙂

 • Tkáňové soli – homeopaticky upravené minerály. Vypadají jako bonbonky a mají příjemně sladkou chuť. Jsou přirozenou součástí našeho organismu a pečují o nejrůznější procesy. Jejich nedostatek se projevuje oslabením organismu nebo nemocí.

Soličky jsou úplně bezpečné pro malé děti, těhotné i kojící maminky a nabízí velké možnosti, jak vyřešit velkou část akutních i chronických potíží přírodní cestou. Doplněním deficitu dané soli dojde k vyrovnání a tělo může zase fungovat tak, jak je mu dáno. Podporujeme takto přirozené procesy.

Celý systém je opravdu jednoduchý. Díky příjemné chuti jsou soličky velmi oblíbené u dětí. Velmi účinné jsou při častém dětském stonání, doplnění potřebných minerálů v těhotenství, umí si poradit i s alergií, ekzémy…

Je tedy možné jejich každodenní použití také u dětí? V čem konkrétně mohou pomoct?

Všechny tyto cesty (esenciální oleje, Bachovy esence i tkáňové soli) jsou velmi vhodné pro malé děti, maminky, těhotné i kojící. Je potřeba dodržet určité zásady, ale není jich mnoho. My už doma veškeré fyzické i psychické potíže řešíme kombinací těchto tří cest. Krásně se doplňují a podporují.

Kromě podpory fyzického zdraví můžeme esenciální oleje používat v každodenním životě jako čarovné parfémy nebo ve chvílích, kdy je toho na nás moc. Během chvilky dokáží přetavit strachy i napětí, podpořit hluboký spánek.

Kdybych chtěla používat esenciální oleje a Bachovy esence každodenně pro sebe i svoji rodinu, je to možné? A co k tomu potřebuji?

Oleje, Bachovky i tkáňové soli se jednoduše dají začlenit do každodenního života. Není potřeba nic speciálního. Velkou výhodou je, že Bachovy esence, esenciální oleje i tkáňové soli děti užívají rády. Dříve jsem pořizovala mnoho nejrůznějších přípravků, sirupů, kapiček se skvělými účinky, ale do dětí jsem je prostě nedostala. 🙂 Navíc u všech těchto pomocníků mám vyzkoušeno, že opravdu fungují.

Co plánuješ dál? Na co se můžeme těšit?

Moc ráda tvořím, a tak k současným třem e-bookům brzy přibude další na téma, jak si užít mateřství se vším tím každodenním shonem. Jak „ musím“ přetáčet na „chci a ráda“. Průvodce pro maminky k nahlédnutí mateřských „povinností“ jinýma očima, vycházející z principů koučování.

Přeji všem dny provoněné radostí a pohodou a děkuji za příležitost sdílet s vámi to, co mi dává smysl a velké naplnění. 🙂

Klárko, děkuji za rozhovor, bylo mi ctí, a držím palce na Tvé cestě! 

Milí čtenáři, milé maminky malých introvertů, jestli se chcete dozvědět víc, o čarovných kapičkách pro radost a zdraví, mrknout se můžete na www.ZijuRadost.cz a www.KlaraHruba.cz. 

S láskou ♥ Míša

Michaela je vědomá žena, milující matka, laskavá pedagožka, autorka projektu Cestou šťastného introverta. Miluje psaní a osobní rozvoj. Zajímá ji hledání souvislostí, život v přítomnosti a naplňování lidského potenciálu. ♥ Více se o ní dočtete na jejím blogu www.michaelafilipova.cz>> Je autorkou e-booku Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu. Najdete zde>> a Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte. Najdete zde>>

Jedinečný e-book, který prostě musíte mít?

Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu

To mě zajímá, mrknu se!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Kdo jsem?
 • Rubriky
 • Nejčtenější články
 • Vztahy introvertů aneb Síla přátelství, lásky a víry v sebe sama
 • Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte

  Pro všechny, kteří se zajímají o výchovu malého introverta! Klikněte na obrázek a mrkněte na e-book pro vás.

 • Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu
 • Dejte LIKE a přidejte se ke šťastným introvertům na Facebooku :-)
 • Ochrana osobních údajů