Cestou šťastného introverta

Být sám sebou

Co to vlastně znamená BÝT SÁM SEBOU?

Zjistila jsem, že si pod tím každý představujeme něco jiného. Je to přirozené a je to tak v naprostém pořádku. Každý z nás je jedinečný, nenahraditelný, každý z nás je originál. Všichni jsme ovlivnění více či méně tím, jak nás vychovávali naši rodiče, jaký vliv na nás měli naši učitelé.

Jsme ovlivnění lidmi, se kterými se právě teď stýkáme, a kterými se ve svém životě obklopujeme. Ano, nežijeme na opuštěném ostrově, i když bychom tam my, typičtí introverti, rádi strávili alespoň dovolenou. 🙂

Člověkem, kterým jsme právě teď, jsme se nestali ze dne na den. Všechny krásné zážitky a radosti, všechny nezapomenutelné okamžiky, ale stejně tak traumata, překážky na cestě, strach a bolesti mohou za to, že jsme teď tím, kým jsme.

Nežijeme na tomto světě sami, ale jsme ovlivnění veškerými vlivy, které nás obklopují. Ať chceme nebo nechceme, ať si to uvědomujeme nebo nepřipouštíme, je to tak.

Jsme tedy opravdu sami sebou?

„Základní právo člověka je být sám sebou.“

                                                             Osho

Máme na to tedy dokonce právo.

Ale co to vlastně doopravdy znamená?

Někteří ono magické „BÝT SÁM SEBOU“ používají jako oblíbenou omluvu a výmluvu. Myslí si, že mají svaté právo na to, aby:

 • Říkali každému na rovinu, co si myslí.

Je to přece můj názor, jsem takový, jaký jsem. Už jiný nebudu, jsem sám sebou. Takže můžu s ledovým klidem ostatním říkat i nepříjemné věci, ubližovat nebo ponižovat. Můžu se k ostatním chovat špatně, je to jedno. Důležité je být sám sebou, tak ať si druzí klidně trhnou nohou. A i kdyby se na hlavu stavili, já budu sám sebou! Opravdu?!

 • Dělat si co chci a kdy chci. Mám na to právo!

Znamená to tedy, že mi je jedno, jak se cítí ostatní. Je mi fuk, jestli se někoho dotknu, jestli druhého hluboce zraním, ublížím, učiním druhého nešťastným. Jsem sám sebou, a tak se nemusím ohlížet na to, jak se cítí ten druhý.

Možná zůstanu sám, jako introvert s tím nemám problém. Hlavně, že si jdu za svým. Neohlížím se kolem sebe, nemyslím na to, jakou paseku tím způsobím. Jsem sám sebou! Opravdu?!

Rozhodně NE!

Takové postoje mě staví zcela sobecky na první místo, a jsou omluvou pro ubližování, ponižování a netoleranci. S ostatními jsem schopný a ochotný manipulovat, abych vždy dosáhl svého.

Souhlasíte se mnou, že tato cesta není správná?

Někdy musíme nejprve sejít z cesty, než s jistotou poznáme, která je ta správná.

Robin S. Sharma

A pak jsou lidé, kteří to mají přesně naopak.

 • Nikdy nedělají, co by opravdu chtěli, protože má jejich okolí jiný názor. Mají strach, že by svým vlastním postojem druhým ublížili, někoho hluboce ranili, učinili nešťastným.
 • Svého vlastního postoje se dobrovolně vzdávají kvůli postoji ostatních. Možná uvěřili tomu, že vědí ostatní lépe, co je pro ně správné.

Takoví lidé vždy staví sami sebe na druhé místo před ostatními. Pak se mnou budete jistě souhlasit, že tito lidé sami sebou nejsou. Prioritou je pro ně to, co si myslí ostatní, jak to chtějí druzí. Sami sebe ztrácejí ve snech a přáních okolí.

Znamená to, že se sebou kvůli ostatním nechám manipulovat, nechám se tlačit do rozhodnutích, která udělat nechci. Svou vlastní sebeúctu ztrácím, aby byli ostatní spokojení.

Souhlasíte se mnou, že tato cesta není správná?

Autenticita znamená být sám sebou, i když všichni kolem tebe chtějí, abys byl někdo jiný.

Michael Jordan

Zamýšlela jsem se nad tím, co znamená BÝT SÁM SEBOU pro mě.

 • Říkám, co si myslím, ale tehdy, kdy je to vhodné. Kdyby měl být můj postoj a názor pro druhého příliš bolestivý, nechám si ho pro sebe, nebo zvolím slova, která neublíží. Přece jen je to pouze můj názor, můj pohled na svět, na který mám sice právo, ale nemusí být nutně ten jediný správný.
 • Nikdo mi nebude nakazovat, co si mám myslet. Toto právo je jen a jen moje. Toto právo máme všichni.
 • Nikdo mi nebude říkat, co mám cítit. Toto právo je jen a jen moje. Toto právo máme všichni.
 • Často se sama sebe ptám. Je tohle opravdu to, co chci? Když si za tím půjdu, nezraním tím druhé? Opravdu bych druhého zranila nebo chce daný člověk se mnou spíš jen manipulovat, protože chce dosáhnout svých vlastních cílů a já jsem jen prostředek k dosažení?
 • Nikdy nezapomínám na své introvertní potřeby.
 • Jsem jaká jsem, ale je pro mě důležité jít vpřed. Zlepšovat se, posouvat, učit se, růst. Je pro mě důležité být lepším člověkem. To, že jsem teď taková, neznamená, že na cestě zůstanu stát. Změna je součástí života. Změna je život. 
 • Na prvním místě je láska. A sebeláska a láska k druhým má stejnou váhu. Jsou stejně důležité a potřebné.

Jestli je na prvním místě láska, pak věřím tomu, že jde člověk tou správnou cestou, a že vždy udělá ta správná rozhodnutí, která budou v souladu s tím, kým je a tím, kým je ten druhý. 

Být sám sebou je tedy možné a dokonce nutné. Každý z nás je jedinečný a každý z nás je originál. Ukažme světu, kdo jsme. Jen vždy vezměme do hrsti zdravý rozum, lásku a respekt. K sobě i k ostatním.

S láskou Míša ♥

Co teď?

 • Jestli se vám článek líbí, jestli s vámi zarezonoval, pak ho můžete sdílet mezi další stejně naladěné čtenáře. Jsem vděčná, když se dostává k lidem, kterým dělá radost.
 • Jestli na něj chcete reagovat a podělit se tak o váš jedinečný pohled, pak se těším na váš komentář.
 • A jestli právě teď přemýšlíte nad tím, jak být sama sebou, když vám chybí sebevědomí, pak mrkněte na 21 denní e-program pro introvertní ženy Jak zvýšit své sebevědomí za 21 dní.

A mějte se fajn!

Michaela je vědomá žena, milující matka, laskavá pedagožka, autorka projektu Cestou šťastného introverta. Miluje psaní a osobní rozvoj. Zajímá ji hledání souvislostí, život v přítomnosti a naplňování lidského potenciálu. ♥ Více se o ní dočtete na jejím blogu www.michaelafilipova.cz>> Je autorkou e-booku Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu. Najdete zde>> a Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte. Najdete zde>>

Jedinečný e-book, který prostě musíte mít?

Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu

To mě zajímá, mrknu se!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Kdo jsem?
 • Rubriky
 • Nejčtenější články
 • Vztahy introvertů aneb Síla přátelství, lásky a víry v sebe sama
 • Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte

  Pro všechny, kteří se zajímají o výchovu malého introverta! Klikněte na obrázek a mrkněte na e-book pro vás.

 • Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu
 • Dejte LIKE a přidejte se ke šťastným introvertům na Facebooku :-)
 • Ochrana osobních údajů