Cestou šťastného introverta

Zloděj radosti

Jsme spokojení se svými životy, vděční za vše, co máme a život si více či méně užíváme. Vše plyne tak, jak má, jednou jsme nahoře, jednou dole, jak už to tak v životě bývá. Ale většinou si dovolujeme žít v radosti a pohodě.

A najednou je to zase tady, ani spát nám nedá, a o radost a životní pohodu nás okrádá. O čem mluvím? Tak schválně, milí čtenáři, jestli to uhodnete.

Potkáte sousedku a zdá se, že má postavu jako lusk. Vypadá úžasně, upraveně, dokonce si musíte upřímně přiznat, že přitažlivě. Vy jste za poslední dobu naopak nabrali nějaké to kilo navíc a kruhy pod očima prozrazují, že jste toho příliš nenaspali. Rozhodně se nedá říct, že by na vás bylo něco přitažlivého, kromě neplánované nedbalé elegance.

Už víte, o čem mluvím? Ne? Tak jinak.

Vaše kolegyně z kanceláře povýšila. A aby toho nebylo málo, je spokojená i v dalších oblastech svého života. Nový, vášnivý přítel, nová, lepší pracovní pozice s příjemným finančním ohodnocením.

Dostane přidáno, přesídlí do nové, větší kanceláře, zatímco vy jste pátým rokem stále v té stejné, které důvěrně říkáte „nora“, a manžela máte také toho původního, který málokdy vymyslí něco vášnivějšího než synchronizované pojídání brambůrek u televize.

Zklamaně pak vyprávíte své přítelkyni: „Je snad tohle spravedlnost? Neměla jsem povýšit já? Mám rozhodně víc zkušeností a jsem větší dříč, vždyť já bych za firmu dýchala! Proč zrovna  ona?!

Je mi jasné, že už víte, o čem je řeč.

Mluvím o SROVNÁVÁNÍ.

A že my introverti doopravdy víme, jaké to je, děláme to totiž celý život. Proč? Je těžké se srovnávání vyhnout, extroverti totiž ve společnosti budou vždycky považováni za ty veselejší, zábavnější, oblíbenější, hovornější a kdoví, co ještě.

Srovnávat se můžete v čemkoliv, fantazii se meze nekladou. Porovnávat můžete partnery, děti, přátele, majetek, úspěchy, výkony, prostě na cokoliv si vzpomenete. S kým se můžete porovnávat? S kdekým. Vždy se totiž najde někdo, kdo na tom bude momentálně lépe. Kdo bude mít aktuálně víc peněz na účtě, aut v garáži, shozených kil nebo nápadů na rychlou večeři pro rodinu.

Co tím chci říct? Porovnávání je prostě úplně zbytečné, nic nezískáte, mnoho ztratíte, a když s tím začnete, jen tak neskončíte, protože se kdykoliv může objevit někdo další, s kým jste se ještě neporovnali.

“Porovnávání je zlodějem radosti.”

                       Theodore Roosvelt

Přináší srovnávání něco pozitivního? Jestli nejste typ soutěživého člověka, pro kterého může být srovnávání motivací k lepším výkonům, pak vás musím zklamat.

Když srovnáváme, nesoustředíme se na svůj vlastní život, ale na životy ostatních. To, s čím jsme ještě před chvílí byli spokojení, je nenávratně pryč.

Za humny je to prostě lepší, a to nás začíná pěkně štvát, a aby toho nebylo málo, možná, že v sobě objevíme další super negativní emoce, například závist.

Je z toho cesta ven? ANO, je.

Začněte se na to dívat jinak! Srovnávání vám vážně nepřinese nic víc než věčný pocit nespokojenosti, který vás bude okrádat o drahocenný časenergii. Budete se cítit mizerně a váš vlastní život vám začne připadat horší než život sousedky. Dá se žít spokojeně a šťastně tímhle způsobem? Odpovězte si sami.

Máme se lišit. Přistoupíme-li na to, nebude existovat konkurence a srovnávání. Netrapte se tím, že se chcete někomu podobat. Přišli jsme na tuto planetu, abychom dali najevo, kdo jsme.                                                                                                                                                                  Louise L. Hay

Je nějaké konstruktivní řešení, jak se srovnávání vyhnout? Rozhodně ano! V první řadě si uvědomte, že neznáte celý příběh druhého a všechny souvislosti.

Sousedka opravdu vypadá v lepší kondici, ale možná je to proto, že jí začal podvádět manžel a ona se snaží si ho udržet. Možná, že shodila vlivem stresu, protože je toho na ní v poslední době moc. Anebo se jí opravdu daří, není lepší jí to tedy upřímně přát? Už pro vaše duševní rozpoložení rozhodně ANO.

A co kolegyně, která dostala funkci? Možná teď bude žít ve větším stresu, je to přece jen velká změna a zodpovědnost. Přítel si za pár měsíců najde jinou a ona zůstane zase sama. Anebo se jí bude dařit a vy z toho můžete mít upřímnou radost. Konečně vypadá, že je šťastná, po dlouhé době, kdy se jí nedařilo vůbec nic.

Nesrovnávejte se, nikdy neznáte celý příběh.

A co váš vlastní život? Zaměřte se na něj, tvořte si přesně takový, po kterém toužíte. Žijte své sny. Na životy ostatních se dívejte s nadhledem, učte se od nich, inspirujte se.

Není nutné držet krok s ostatními, každý má svoji cestu a své tempo, uvolněte se a žijte svůj život podle sebe. Buďte vděční za vše, co ve svém životě máte a porovnávejte vaše včerejší JÁ s tím dnešním. Buďte sami sebou.

Srovnávat se? Ano, se svým minulým JÁ. Jste lepší, než jste byli před půl rokem? Posunuli jste se někam? Něco nového jste se naučili? Jaký je váš další krok? Nový cíl? Tajný sen, který jste ještě nezrealizovali? Nesplněné přání?

Tak jen do toho, držím vám palce! 

S láskou Míša ♥

Líbil se vám článek? Chcete se přidat mezi TVŮRCE? Toužíte po změně a chcete se vydat na jedinečnou seberozvojovou cestu?

V tom případě mám pro vás nabitý e-book Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu. ♥

Michaela je vědomá žena, milující matka, laskavá pedagožka, autorka projektu Cestou šťastného introverta. Miluje psaní a osobní rozvoj. Zajímá ji hledání souvislostí, život v přítomnosti a naplňování lidského potenciálu. ♥ Více se o ní dočtete na jejím blogu www.michaelafilipova.cz>> Je autorkou e-booku Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu. Najdete zde>> a Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte. Najdete zde>>

Jedinečný e-book, který prostě musíte mít?

Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu

To mě zajímá, mrknu se!

Komentáře
 1. Lady Lenna napsal:

  Tohle znám, jsem introvert a porovnávám se pořád s někým, mám pocit, že všem se daří lépe :/ tak jsem to taky zkoušela porovnávat se sama se sebou, s tím, kým jsem byla dřív a ono to i funguje 🙂 je to těžké se tomu nepoddat :/

  http://ladylenna.blogspot.cz

  • Michaela Filipová napsal:

   Leni, ke srovnávání občas prostě sklouzne každý chtě nechtě. Myslím, že je to přirozené, v extrovertním světě to někdy může vypadat tak, že jako introverti za extroverty tak nějak pokulháváme…ale není to tak. Máme jiné kvality a proto NESROVNÁVAT, jen se sebou sama, to funguje skvěle! Jak píšeš, pro dobrý pocit ze sebe sama, umět se ocenit a uznat své pokroky, to je prostě k nezaplacení! Krásný den! 🙂

 2. Míša napsal:

  Krásně napsané. Už strašně dlouho přemýšlím nad tou myšlenkou, že nevíme co se děje s lidmi, když zavřou dveře svého bytu a skopnout z nohou luxusní lodičky, a že ne vždycky to musí být tak perfektní, jak to vypadá na první pohled. Nějak jsem ještě nenašla cestu, jak to uchopit a dát do slov a tvůj článek to perfektně popsal a ještě k tomu přidal i bonus.

 3. Knihokopka napsal:

  Krásný článek. Já jakožto náctiletá introvertka jsem se se srovnáváním potýkala opravdu denodenně, ale postupem času už mne to unavovalo a řekla jsem DOST.
  Snažím se už soustředit pouze na svůj život.
  Knihokopka

 4. janča napsal:

  Souhlasím naprosto. Srovnávání nám přináší jen frustraci a pocit bezmoci změnit sama sebe. Dělala jsem to snad celý život, ale teď už chci být jen sama sebou a přijmout se taková, jaká jsem a jít svou vlastní cestou. 🙂 Krásný den a mějte slunce ve vlastní duši… Děkuji za článeček.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Kdo jsem?
 • Rubriky
 • Nejčtenější články
 • Vztahy introvertů aneb Síla přátelství, lásky a víry v sebe sama
 • Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte

  Pro všechny, kteří se zajímají o výchovu malého introverta! Klikněte na obrázek a mrkněte na e-book pro vás.

 • Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu
 • Dejte LIKE a přidejte se ke šťastným introvertům na Facebooku :-)
 • Ochrana osobních údajů