Cestou šťastného introverta

Milovat nedokonalost

Před několika lety mi jedna dobrá přítelkyně prozradila své velké přání. Než šla s pravdou ven, čekala jsem všechno možné, jen ne to, co z ní nakonec vypadlo. Zase jednou se mi potvrdilo, že do druhých nevidíme a nemáme ani tucha, po čem vlastně doopravdy touží.

Podívala se na mě s odhodlaným výrazem ve tváři, několikrát se zhluboka nadechla, aby si dodala ještě větší kuráže, a povídá: „Chtěla bych být dokonalá.“

Cože?!

Zůstala jsem na ní koukat s otevřenou pusou. Musela jsem se přeslechnout! „Cos říkala? Asi jsem tě dobře neslyšela. Můžeš mi to zopakovat?“ Aha, opravdu řekla to, co jsem si myslela, že řekla. Nejdříve jsem čekala, že bude následovat výbuch smíchu, společně se zasmějeme tomuhle nepříliš povedenému vtipu a dál budeme pokračovat v rozebírání důležitějších témat.

Pak jsem ale s překvapením zjistila, že to myslí opravdu vážně, a o žádném vtipkování nemůže být řeč. V tu chvíli mi stuhnul úsměv na tváři a nezmohla jsem se na jedno jediné slovo.

To jako myslí VÁŽNĚ?!

Dnes už chápu určité souvislosti a jsem si jistá, že se nejedná o přání, které by měla na celém světě, chudák má drahá přítelkyně, jediná. Je mi jasné, že je takových žen na světě víc než dost. Nejen žen. A je jedno, jestli patříte mezi introverty nebo extroverty, hon za dokonalostí je v určitém životním období vlastní všem.

Ale co se za tím přáním vlastně skrývá, a co to pro milovníky dokonalosti doopravdy znamená?

V první řadě vám, milí čtenáři, musím vysvětlit, proč je mi z touhy po dokonalosti tak úzko. Já tomu totiž nerozumím. Ano, dokáži pochopit, že chce být někdo tolerantnější, umět lépe komunikovat nebo mít menší zadek. Rozumím tomu, proč se chce někdo věnovat sportu, přestat kouřit nebo mluvit pravdu.

Chápu i to, že někdo touží po tandemovém seskoku, tantrické masáži, chce mít bělejší zuby nebo se rozhodl naučit stojku. Rozumím tomu, že co člověk, to přání, a nehodlám někoho soudit nebo nerespektovat. Všichni máme právo na své sny.

Ale chtít být dokonalý?!

Co to vlastně znamená? To musíte dělat všechno perfektně? Nesmíte si dovolit udělat ani malinkatou chybičku, protože už by se v tu ránu nejednalo o dokonalost? Chybující člověk není úspěšný? A když má člověk strach chybovat, jak se pak naučí dělat věci správně?

„Každá chyba je příležitostí se něčemu naučit.“

Osho

Především to musí být šíleně vyčerpávající. Vzhledem k tomu, že nic dokonalého prostě neexistuje, tak honba za dokonalostí musí být jako snažit se useknout drakovi všechny čtyři hlavy. Za prvé nevíte, jestli se vám to podaří a za druhé objevit v dnešní době draka, a ještě se čtyřmi hlavami, je prostě naivita a skrývané šílenství dohromady.

„Raději živé chyby než mrtvou dokonalost.“

Georges Duhamel

O čem je řeč?

Zatímco moji dokonalou přítelkyni poznáte podle dokonale nalíčené tváře, make-upu a vlasů úhledně sčesaných do uzlu, mě můžete potkat třeba i dokonale nenalíčenou, s vlasy dokonale neučesanými a botami od bahna.

Má dokonalá přítelkyně je dokonale připravena na vánoční svátky. Má umytá okna, vánoční výzdobu, deset druhů lahodného cukroví, zabalené dárky a kapr se cáká ve vaně, čekajíce na svůj osudný den.

I když se snažím všechno výše popsané stihnout taky, s výjimkou kapra, kterého nejíme, ne vždy se mi to dokonale daří. A abych byla upřímná, dokonale uklizeno u nás není nikdy. Na zemi se bez povšimnutí povalují hračky dětí a třeba i manželova ponožka. A co? Jsem snad proto méně dokonalá? Jsem snad kvůli tomu horší než ostatní?

Jsem taková, jaká jsem. Dělám to, co cítím. Nehodlám se srovnávat s ostatními a honit se za něčím, co neexistuje. Mám ráda svůj život, mám ráda samu sebe a upřímně si myslím, že jsem fajn holka, i když mám v létě na nose pihy nebo díru v punčoše.

Jak je to doopravdy s touhou po dokonalosti?

Dokonalé ženy jsou dokonalé:

 • matky,
 • manželky,
 • přítelkyně,
 • dcery,
 • i pracovnice.

Alespoň podle svých vlastních měřítek. Na oko dokonale proplouvají životem, jen málokomu ale přiznají, že nic není tak dokonalé, jak to na první pohled vypadá.

Když se podíváme pod povrch, můžeme uvidět realitu takovou, jaká doopravdy je.

Dokonalé ženy jsou totiž bohužel často dokonale nešťastné. Všechno dělají kvůli tomu, aby dostály své utkvělé představě o dokonalosti. Všechno, co dělají, dělají proto, aby získaly ocenění a souhlas okolí, a aby měly víc rády samy sebe. Svazuje je strach ze selhání a z chyb, které by mohly udělat.

Jsou také dokonale unavené, vystresované a život jim protéká mezi prsty. Necítí radost ze života, protože dělají věci, které jim radost nepřinášejí. Cítí se nenaplněné, a celou tu touhu po dokonalosti by nejraději zadupaly do země. Večer padají dokonale schvácené do postele s pocitem, že život nemá smysl.

Tak o tom to tady na světě je?

Není snad zdravější smířit se s tím, že nejsem dokonalý a dělat vše, jak nejlépe dovedu? Uvolnit se, být v pohodě, nad věcí, mít rád sám sebe, učit se a růst?

„V důsledku nedokonalosti světa jsme my všichni nedokonalí.“

Dalajláma

Možná se mnou nebudete souhlasit, ale já jsem opravdu přesvědčená, že jsou v životě důležitější věci. Jestli patříte mezi dokonalé ženy a muže, buďte takoví, měnit nic nemusíte, jestli jste upřímně šťastní.

Ale jestli vás touha po dokonalosti neuspokojuje, protože tušíte, že se honíte za něčím, co vám stále uniká, protože to možná vůbec neexistuje, nechte to být.

A má drahá přítelkyně? Ta se po letech rozhodla poslat touhu po dokonalosti k vodě. Konečně! A co vy, milí čtenáři, přidáte se?

Zaměřte se na to, co je v životě opravdu důležité, a neřešte hlouposti. Milujte svůj život i sami sebe. Jiný život nemáte a sami se sebou budete žít až do konce. Nevěřte na dokonalost, věřte sami sobě. Věřte si a žijte. Tady a teď.

Už jste dokonalí, jedineční, úžasní. Právě takoví, jací jste. I se svými nedokonalostmi, chybami a slabými stránkami.

Vše dohromady utváří vaše dokonalé JÁ.

S láskou Míša ♥

Michaela je vědomá žena, milující matka, laskavá pedagožka, autorka projektu Cestou šťastného introverta. Miluje psaní a osobní rozvoj. Zajímá ji hledání souvislostí, život v přítomnosti a naplňování lidského potenciálu. ♥ Více se o ní dočtete na jejím blogu www.michaelafilipova.cz>> Je autorkou e-booku Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu. Najdete zde>> a Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte. Najdete zde>>

Jedinečný e-book, který prostě musíte mít?

Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu

To mě zajímá, mrknu se!

Komentáře
 1. Lenn napsal:

  Moc hezky napsané, touha za dokonalostí je zlo. Sama dobře vím, že není vůbec lehké mít rád sám sebe a člověk má často tendenci se srovnávat s ostatními. Ten druhý vypadá lépe, více se mu daří a tak. Většinou mi od takových myšlenek pomáhá uvědomit si kolik hezkých věcí jsem ve svém životě zažila a kolik skvělých lidí jsem potkala. Kdybych byla někým jiným, možná hezčím a úspěšnějším, tyto lidi a zážitky bych ve svém životě vůbec neměla a nebo bych měla zase jiné problémy. Nikdo nemůže posuzovat dokonalost, protože pro každého je „dokonalé“ něco jiného. Mně se třeba takoví ti od pohledu „perfektní“ lidé nelíbí, zaujme mě někdo originální a svůj 🙂

  LENN

  • Lenn, díky za komentář, přesně tak! Já to mám hodně podobně, zajímá mě originalita a autenticita, to, že je někdo za každé situace sám sebou, jde si svou vlastní cestou, má radost ze života a k životu pozitivní přístup. Lidé, kteří nemají strach říct vlastní názor, ale nesnaží se mít za každou cenu pravdu a zraňovat ostatní. Záleží na každém z nás, jaké uznáváme hodnoty, jaké máme priority. 🙂 Měj se fajn, ať se Ti daří, Míša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Kdo jsem?
 • Rubriky
 • Nejčtenější články
 • Vztahy introvertů aneb Síla přátelství, lásky a víry v sebe sama
 • Malý introvert aneb Vědomá výchova introvertního dítěte

  Pro všechny, kteří se zajímají o výchovu malého introverta! Klikněte na obrázek a mrkněte na e-book pro vás.

 • Cesta šťastného introverta aneb 5 klíčů ke štěstí a vyrovnanému životu
 • Dejte LIKE a přidejte se ke šťastným introvertům na Facebooku :-)
 • Ochrana osobních údajů